Annos Kaminskos knygos pristatymas

Annos Kaminskos knygos pristatymas

2023 11 14


Lapkričio 9-osios vakarą  muziejaus pagrindinė ekspozicijų salė buvo pilna renginio dalyvių: alpinistų, kalnų ir knygų mylėtojų. Vyko Annos Kaminskos knygos „Vanda. Pasakojimas apie stiprybę: gyvenimą ir mirtį. Vandos Rutkevič istorija“ pristatymas. Apie knygos vertimo į lietuvių kalbą atsiradimą kalbėjo leidinio kuratorė Otilija Juozapaitienė iš Plungės viešosios bibliotekos (kuri yra šios knygos leidėja). Plungiškiai ilgą laiką nežinojo, kokią garsią alpinistę pagimdė jų žemė. Vertėjas Vyturys Jarutis skaitė įdomias, intriguojančias knygos ištraukas.

Džiaugiamės, kad surado laiko ir apie kalnus ir alpinizmą atvyko papasakoti geriausias 2022 m. alpinistas Saulius Damulevičius ir alpinizmo grandas Vladas Vitkauskas. Vakaro dalyviai galėjo susipažinti (ir pačiupinėti) su alpinizmo įranga ir pasigrožėti kerinčiais kalnų vaizdais. O prie kavos puodelio ilgai netilo diskusijos, prisiminimai.

 Trumpai apie knygos heroję.

Vanda Rutkevič – aukščiausių Žemės viršukalnių nugalėtoja: pirmoji pasaulyje moteris, įkopusi į K2 (antrą aukščiausią pasaulio viršūnę – Čogori), pirmoji europietė ir trečioji moteris pasaulyje 1978 m. įkopusi į Everesto viršūnę. V. Rutkevič įkopė į 8 pačias aukščiausias viršukalnes (virš 8000 m). Žuvo 1992 m. kopdama į 9-ąją. Iki šiol tokių pasiekimų neturi nei viena iš mūsų šalies kilusi alpinistė.

Vanda Blaškevičiūtė (pagal vyrą Rutkevič) gimė 1943 m. Plungėje savo senelių Barboros ir Jono Petkūnų namuose. Jos mama Marija Petkūnaitė – žemaitė, tėvas Zbignevas Blaškevičius – lenkas. Marija mokėsi Vytauto Didžiojo universiteto Istorijos fakultete, vėliau dirbo Centriniame archyve Pažaislyje, o Zbignevas – „Pramprojekte“. Vandos tėvai susipažino Kaune, susituokė ir metus laiko čia gyveno. 1941 m. jie persikėlė į Plungę pas Marijos tėvus. 1946 m., bijodama sovietų represijų, Blaškevičių šeima išvyko gyventi į Lenkiją. 

Knyga „Vanda. Pasakojimas apie stiprybę: gyvenimą ir mirtį. Vandos Rutkevič istorija“ prasideda kaip…detektyvas! Alpinistės Vandos biografiją rašytoja Anna Kaminska parašė iš dokumentų, nuotraukų, niekada neskelbtų prisiminimų, kaip nepaprastai įdomią gyvenimo ir mirties istoriją neeilinės asmenybės, kuri galinėjosi su kalnais. Knygoje aprašyta ne tik jos gyvenimas Lenkijoje, kopimas į kalnus, bet ir ryšiai su Lietuva. Kaunas ir Plungė karo metais, Vandos  seneliai ir tėvai. Namas, kuriame gimė ir tris metus gyveno mažytė Vanda, krikštynos Plungės bažnyčioje bei jos apsilankymai Lietuvoje vėliau. Lenkijoje ši knyga tapo bestseleriu (išparduota virš 80 tūkst. vnt.), o Lietuvoje tai pirmoji ir kol kas vienintelė garsios alpinistės biografija.