Pirmosios Tautinės Olimpiados 80-mečio šventė

2018 m. liepos mėnesio paskutinio šeštadienio ankstų rytą visos Lietuvos sporto bendruomenės nariai ruošėsi kelionei į seniausią Lietuvos sporto Meką – Kauno sporto Halę, kur vyko Pirmosios Lietuvos tautinės olimpiados 80 - mečio iškilmės. Prieš pradedant šventę, Petrašiūnų kapinėse buvo aplankyti Pirmosios Lietuvos Tautinės olimpiados pirmininko Vytauto Augustaičio Augustausko, Lietuvos sportinio ir olimpinio  judėjimo pradininkų Stepo Garbačiausko ir Elenos Kubiliūnaitės Garbačiauskienės, iškiliausių Lietuvos Sporto legendų Stefavijos Astrauskaitės, Algirdo Šociko, Ričardo Tamulio, Adolfo Varanausko, Algimanto Baltušniko ir daugelio kitų kapavietės, o 11.00 val. Kauno sporto Halėje, nuskambėjus muzikiniams akordams, buvo paskelbta šios gražaus renginio pradžia, sugiedotas Lietuvos Himnas, tylos minute pagerbtas buvusiųjų Pirmosios Lietuvos tautinės olimpiados dalyvių ir vėlesnių laikų Lietuvos sporto bendruomenės narių atminimas. Po iškilmingo šventės atidarymo buvo pademonstruoti istoriniai filmai: 1938 m. liepos 17-31 d. Tautinė Olimpiada, 1988 m. gruodžio 26 d. Lietuvos 2000 žymiausių visų laikų sportininkų sąskrydis Kauno sporto halėje ir 1991 m. rugpjūčio 3 d. IV-ųjų Pasaulio lietuvių žaidynių dalyvių viešnagė Baltijos kelyje 

 Į šventės iškilmes atvyko Lietuvos Vyriausybės, Lietuvos Seimo bei daugelio Lietuvos Valstybinių ir visuomeninių organizacijų nariai. Šventės dalyvius gražiai ir nuoširdžiai pasveikino šventės organizacinės komisijos pirmininkas Pranas Majauskas, Lietuvos Tautinio olimpinio komiteto garbės pirmininkas, Lietuvos olimpinės akademijos prezidentas Artūras Poviliūnas, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė, laikinai einanti Kūno kultūros ir sporto departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus pareigas Kornelija Tiesnesytė, kuri organizatoriams įteikė Lietuvos švietimo ministrės sveikinimą, Lietuvos Seimo narys Gediminas Vasiliauskas, buvęs daugkartinis Kauno miesto savivaldybės tarybos narys, buvęs Kauno m. meras Gediminas Budnikas. Buvo gražiai pagerbti ir apdovanoti į šventę atvykę Lietuvos olimpiečiai  bei vienas ryškiausių šių metų lietuvis – sportininkas legenda Aidas Ardzijauskas, įveikęs 8000 km atstumą t. y. iš Dakaro per 100 dienų parnešęs Lietuvos vėliavą, savo neišpasakytai ilgą ir sudėtingą bėgimą paskyręs Lietuvos atkūrimo šimtmečiui. Jo garbei Akropolio sporto stovyklos jaunimas nupynė ir padovanojo nuostabų ąžuolo lapų vainiką.

Po iškilmingo apdovanojimo sekė kitas neišpasakytai gražus reiškinys, kai į areną buvo išnešama Linos Banionienės iškepta lietuviška duonelė, Kauno Pieno kombinato suspaustas milžiniškas lietuviškas sūris ir gražaus Lietuvos Respublikos Seimo narių, su Ramūnu Karbauskiu priešakyje, būrelio dovanotas „UAB BIJOLA“ pagamintas su visomis Pirmosios Lietuvos tautinės olimpiados buvusiomis regalijomis gražuolis ir be galo skanus tortas, kuris ne tik sužavėjo, bet tartum užbūrė visą Halės auditoriją.

Po įteiktų dovanų prasidėjo Lietuvos Etnoregionų pasirodymai. Pirmieji į sceną pakilo aukštaičiai su Panevėžio rajono savivaldybės meru Povilu Žaguniu, kuris pasveikinęs šventės dalyvius, leido pasireikšti savo krašto geriausiam meno kolektyvui Miežiškių kaimo kapelai. Po jų sekė nuostabūs, šilti sveikinimai ir meninės programos iš Dzūkijos, Suvalkijos ir Žemaitijos. Labiausiai visus nustebino ir sužavėjo Druskininkų nepaprastai gausaus, nuostabaus, judraus ir linksmo kolektyvo pasirodymas, kuris uždegė ir įtraukė į šokių audrą ne tik esančius scenoje, bet ir visą Halėje esančią publiką. Dar turbūt niekas neregėjo taip gražiai visų šokančių: ir senų, ir jaunų šio laikmečio ritmo dvasioje. Šioje gražioje ir geroje nuotaikoje į šventę atvykę Lietuvos etninės kultūros globos tarybos pirmininkės pavaduotojas Jonas Rudzinskas ir tarybos narė Dalia Senvaitytė įteikė apdovanojimus: ne tik nuostabią verpstę šventės organizatoriams, bet ir Aukštaitijos, Dzūkijos, Mažosios Lietuvos, Suvalkijos ir Žemaitijos Etnoregionų delegacijų vadovams padėkos raštus.

  Visi šventės dalyviai buvo gražiai sutikti ir pamaloninti savanorių - šventei talkinusių ,,Akropolio“ aktyvaus laisvalaikio stovyklos jaunimo,  vadovaujamos Astos Raingardienės ir Kristinos Gaišienės. Visi liko dėkingi Kauno sporto Halės kolektyvui, o ypatingi jos administratoriui Gediminui Prieveliui. Nežiūrint, kad pradėjus organizuoti šį renginį buvo baimintasi, kad bus sunku sulaukti ne tik pačių dalyvių, bet ir svečių, tačiau nuogąstavimai nepasitvirtino ir vietoje kviestų dviejų tūkstančių - šventę aplankė žymiai didesnis skaičius tiek sportininkų, tiek jų bičiulių bei gerbėjų būrys.  Tad šventės organizatoriai labai atsiprašo už pasitaikiusius nesklandumus ir viliasi, kad sekantį kartą bus pilnutėlė mūsų brangioji sporto Halė ir reiškia nuoširdžiausią padėką ne tik saulutei, geram orui, nuotaikai, bet ir likimui, kad tokias šaunias šventes galime švęsti pilna jėga, būdami ne tik laisvi, sveiki, bet ir laimingi.

Pranas Majauskas